(Õhtulehe fotoarhiiv)

See oli rutiinne allkiri, mille Jossif Stalin täna 1949. aastal hooletult paberile viskas. Otsus olid tehtud ja Balti riikide parteijuhtidele teatatud. Oma teise ja viimase viibimise kirjelduse Stalini Kremli kabinetis 1949. aasta jaanuari keskel oli Eesti parteijuht Karotamm jäädvustanud: «Ma lisasin juurde, et KK büroos oli ka arvamine, et võiks esialgu kõige vaenulikumad kulaklikud ollused välja saata...Viimaks ütles Stalin, et – saadame nad välja. Kuid seda on vaja teha kiiresti, et see asi küla ei närveeriks mitte kaua aega.»

Sellel kohtumisel Balti parteijuhtidega oli Stalin tõesti mitu korda pärinud, et kas see on ikka kindel arvamine, et kas pole veel vara kulaklust likvideerida – ja lõpuks otsuse teinud.

Niisiis ei värisenud tal käsi ega polnud vaja mõelda 29. jaanuaril, kui ta allkirjastas täiesti salajase NSV Liidu ministrite nõukogu määruse 390-138 kulakute ja nende perekondade, illegaalselt elavate või relvastatud kokkupõrgete ajal tapetud ning süüdi mõistetud bandiitide ja natsionalistide perekondade, vastupanutegevust jätkavate legaliseeritud bandiitide ja nende perekondade, samuti represseeritud bandiitide abistajate perekondade Leedu, Läti ning Eesti territooriumilt väljasaatmise kohta.

Igaveseks ajaks. Eestist 7500 perekonda – 22 500 inimest. Aeg: 20.-25. märts.

Jaga artiklit

23 kommentaari

L
Levašovo  /   00:05, 28. märts 2018
https://et.wikipedia.org/wiki/Leva%C5%A1ovo
seal toimus holokaust ja keegi ei räägi, miks? Laar ajaloolasena ei tea kas seal on tema sugulased või ei ?
L
Levašovos  /   00:03, 28. märts 2018
on ju ca 40000 inimest arvatavalt mahalastud Peterburi veerel ja nt.Laar ajaloolasena ei tea, kas Laarid seal maamullas on tema sugulased? kas pole huvitav ? Muuseas , seal on mitu mälestusmärki juutidele aga keegi ei räägi sealsest HOLOKAUSTIST https://et.wikipedia.org/wiki/Leva%C5%A1ovo

Päevatoimetaja

Marvel Riik
Telefon 51993733
marvel.riik@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis