(Toomas Huik / Postimees)

Valitsus leppis tänasel kabinetinõupidamisel kokku eripensionite reformis, kaotades alates 2020. aasta 1. jaanuarist kaitseväelaste, prokuröride, politsei- ja piirivalveametnike eripensionid.

Muudatus puudutab inimesi, kes asuvad teenistusse pärast 1. jaanuari 2020. Kõik praegused kaitseväelased, prokurörid, politseinikud ja piirivalvurid ning kuni 31. detsembrini 2019 ametisse astuvad inimesed saavad eripensioni seniste reeglite alusel.

Sotsiaalkaitseminister Kaia Iva sõnul muutub reformijärgselt olukord õiglasemaks: "Eripensione rakendati omal ajal, et kompenseerida riigiteenistujate väikest palka, kuid kuna tänasel päeval on pilt teine, pole pensionite osas inimeste ebavõrdne kohtlemine õigustatud."

Sotsiaalministeerium peab ette valmistama vastava seaduse eelnõu ja esitama selle aprillis valitsusele.

Eripensionite analüüs toob välja, et praegune süsteem on riigile iga aastaga järjest koormavam, see on ebavõrdne ja teiste pensionäride suhtes ebaõiglane. Samuti ei ole uuringute järgi eripensionid noortele elukutse valikul enam oluliseks motivaatoriks.

Eripension on oluliselt suurem tavalisest pensionist. 2015. aastal oli keskmine prokuröripension 1759 eurot, politseiametniku pension 676 eurot ja kaitseväepension 635 eurot. Tavaline keskmine vanaduspension oli samal ajal 375 eurot. Teatud juhtudel hakatakse eripensione maksma 50-55 eluaastast.

Eripensionid loodi 2000ndate alguses ja praegu on need kaotatud kaotatud kohtunikel, riigikontrolöril, õiguskantsleril, Riigikogu liikmetel, samuti on kaotatud avaliku teenistuse alusel makstav pensionilisa. Eripensionid on säilinud politseil, kaitseväel, prokuratuuril ja Eesti Vabariigi presidendil.

Jaga artiklit

45 kommentaari

P
Pmt asi selge  /   17:02, 20. jaan 2017
Käsk tuli ilmselt teiselt mandrilt.
Asja mõtteks on see, et nüüdsest enam ükski arukas politseisse või sõjaväkke ei lähe. Lähevad need, kes mitte kusagile mujale enam ei kõlba.
See on aga põhjuseks, miks tuua sisse veel enam USA sõdureid ja rajada baase ja anda korrakaitse mingi müstilise "Euroopa politsei" kätte.
Sellega on ka välditud igasugune rahva vastuhakk ja võimalus, et sõjavägi ja politsei hoiavad rahva poole.
Ongi asja mõte.

Päevatoimetaja

Marvel Riik
Telefon 51993733
marvel.riik@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis