46 kommentaari

E
Ei maksa  /   14:53, 11. jaan 2018
Olen töötanud selles süsteemis üle 20 aasta nii siin- kui sealpool lahte tavaliste vanurite ja dementsete osakonnas. Oleks oi kui palju lugusid kirjutada. Aga kuna te ei lase siin neid lugusid lugeda, tahate raha, siis ei maksa ma mitte iialgi ühegi loo eest, aga oma lugusid ka teile ei kirjuta, makske mulle, siis saadan oma lood teile.
Ü
Ülle  /   11:57, 11. jaan 2018
Lisan igaks juhuks: olen ka ise vanainimese hooldaja ja tean, millest käib jutt. Ei plõksi niisama.
Ü
Ülle  /   11:53, 11. jaan 2018
Vabu pindu on pärast haldusreformi igal pool, loodagu hoogsalt hooldekodusid, erinevaid variante, kas lühemaks või pikemaks hooldamiseks või hoopis päevahoiuks. Siis saaksid inimesed kohapeal tööd ja tekiks ka tulu riigile ja KOV-le. Ning pensioni ületav summa tuleks katta siis riigi- ja KOV-i vahenditest. Muidugi tuleb läbi mõelda, kellele ja kui palju just siis hüvitada seda pensioni ületavat osa. Selle kõik saab sotsiaalhoolekande regulatsioonidesse sisse kirjutada. Ilmselgelt kõik ei vaja seda toetamist. Aga võimalus väärikamalt oma elu lõpus elada tuleks ikkagi inimestele anda!
V
vaata pilti  /   14:34, 11. jaan 2018
Tegelikult pannakse hoopis järjest kinni neid hooldekodusid, kus kuutasu on madalam, sest . . . Need asuvad endistes mõisahoonetes, mille remondiks pole aastakümneid jätkunud raha - värv koorub, lifti pole, jne. Kaasaegsed sanitaarnõuded lihtsalt ei luba vanakesi sellistes tingimustes hoida. Tagasihoidlike tingimustega UUE hooldekodu asutamine ei tule kõne allagi - kõik peab vastama seadusele. Kuigi - hooldatavatel endil pole neist tingimustest valdavalt sooja ega külma. Pea-asi, et tuba oleks soe, kõht täis, tagumik puhas ja oleks keegi, kes häda korral appi tuleks.
Ja kui leidubki keegi, kes heast südamest püüab väikestviisi abivajajaid auidata, leidub kindlasti mõni kadekops, kes sulle kontrollid ja lõpuks ka kohtu kaela saadab: http://ekspress.delfi.ee/kuum/video-erapansionaadi-pidajal-lasub-kahtlus-kelmuses-eakate-vastu?id=63... Eriti lugege kommentaare!
M
mind huvitab  /   10:32, 11. jaan 2018
see, miks hooldekodude tasud nii kolossaalselt suured on, et vanuril pensionist ei jätku Kodus peab jätkuma, kuigi maksab individuaalselt elamiskulude ja toidu eest? Mõni asutus võiks avalikustada kalkulatsiooni, millest selline summa tuleb? Pole ju iga vanuri jaoks isiklikku hooldajat,on ainult voodikoht, ühine söömine, ühine telekas....Kas hooldekodu omanike peaeesmärk on teenida endale võimalikult suurt kasumit?
  /   11:12, 11. jaan 2018
Osades tubades on oma raadio,oma teler,starman jne.Maksad elektri eest.Mida kasutad toas ja üldiselt.Siis pesemis vahendid.Siis rohud,mähkmed jne,jne,jne.Neid asju on palju.
.
...  /   11:24, 11. jaan 2018
Samad asjad on ju kodus ka.
J
ja  /   12:12, 11. jaan 2018
kodus saab poole väiksema rahaga hakkama. Miks siis hooldekodus nii palju kulub? Siililegi selge, et ei kulu, aga kasumiahnus on tohutu.
N
Nüüd äkki avastasid  /   09:55, 11. jaan 2018
Et omaste hooldus on kallis kümme aastat tagasi oli täpselt sama suur probleem.Küll leiutavad jalgrattaid.Täidavad lehe tühja ruumi.
  /   11:36, 11. jaan 2018
Viimasel ajal on ikka hinnad tõusnud ja viimane piir on käes, kui palgast peale hooldekodutasu ja üüri maksmist jääb katte 50 euri ja seda tegeliku keskmise palga juures
L
Loodaks...  /   09:54, 11. jaan 2018
...et nende artiklite ja kommentaarideni jõuaks ka meie riigikogu. Aga vaevalt! Neil omavahel vaja jageleda. Aasta algas ja vaja uued palgad omale teha. Või on need nüüd vaikselt ära tehtud?
M
Miks  /   09:28, 11. jaan 2018
Ei saa lugu tasuta lugeda? Oleksin nõus maksma ainult siis kui tulu läheb otse Veronika või Alexi arvele. Või on need lood tegelikult ajakirjanike endi vaimusûnnitused, et selle eest raha nõutakse?
T
Tere,  /   08:54, 11. jaan 2018
Kuna Veronika loo lugemine on tasuliseks tehtud, siis loodetavasti läheb selle looga teenitav raha Veronikale honorariks, et tal natukenegi lihtsam oleks.
Tahaks väga loota, et Õhtuleht ei võtnud ühe inimese kurba lugu ja ei muutnud seda endale rahateenimismasinaks!
/
/  /   08:46, 11. jaan 2018
Elu ongi teinud uperpalli. Te ju mäletate, kuidas nõuka ajal töötasime, oma töökohta hosidsime, et staaž ei katkeks, iga päev oli tähtis. Elasime ära, palgad võiksed, kuid õnneks polnud ka milllegi kulutada. Kasvatasime oma juurikaid, keetsime hoidised nii et aasta toiduvarud olid keldris purkides. Siis tuli riigipööra, töötus, eriala kaotamine, lastele tuli haridus anda - vaat siis olid näpud põhjas ja inimene, kes kunahi abi ei vajanud, oli tõelises vaesuses. Ja siis tuli EV pension . Kitsas oli, aga korteri eest sai makstud ja kodu oli ikka olemas.See on kõige tähtsam vasele inimesele.
Sellest vaesusest saan ma aru, kui meie väike riik toimiks, kuid kõrgestimakstud riigijuhid oma esimesel töökohal Toompeal sõimlevad ja maksuvaba hüvitisi naudivad, ministritoolide-ringmängu mängivad, erakodades üksühele päevast päeva näidates, kes oskab paremini teisele ära panna.
Aga need nõukaaegsed on vanaks jäänud. Vaesuses elanud , vaesuses üles kasvatanud vaesed
lapsed, kellel pole ka rohem kui ellu jäämiseks ja pma laste kasvatamiseks. Kui midagi, siis saaks ehk sajalise vanemale abi vajavale hooldaja leida, kes käiks kord nädalas ja talle sajalise pihku pista.
Riigil tuleb tegutsema hakata - kehtestaa maksimaalne pension 1000€, minimaalne 500€, lõpetada palgalisade- hüvitiste maksmine, tõmmata kokku valitsemiskuludelt ja maksta täispalka vaid tegeliku, mõistusepärase töö eest, külmutada riigiametnike palgad. Lõpetada riigis laristamine, maksta lastetoetusi, kõiki toetusi vaid neile, kes seda vajavad ja maksta hooldekodu eest summad, mis
ületavad pensiononi summa ainult neile keda tõepoolest ei saa kodus elada ja seal hooldatud hoida.
I
Irw  /   08:56, 11. jaan 2018
kehtestada maksimaalne pension 1000€,
Raha muidugi korjame puu otsast mida jagada.Seni tuleb see raha teenida mida jagada.
A
aga  /   09:28, 11. jaan 2018
jagada raha üle 2% NATOle, pidada siin seda seda hordi üleval, selleks nagu raha leidub.
M
Mädanik  /   18:09, 11. jaan 2018
Kõike raha ei saa ainult surijate peale raisata.Võite niisama ka ära surra.
N
No  /   10:59, 11. jaan 2018
peale sinu "riigipöörat" läks ikka elu tunduvalt paremaks.
Sinusugused saamatud vinguvad alati.
V
või nii  /   08:33, 11. jaan 2018
Kui minult, töövõimetuspensionärilt võeti vähemaks 42.58, siis mina küll ei ütleks et see tyhine summa oleks? Sinu jaoks vast on, minule mitte.
J
Jälle   /   09:35, 11. jaan 2018
Kui suur see töövõimetuspension siis oli? Üle 1200 euro kuus? Või on töövõimetuspensionäril nii suur palk?
J
Jah  /   10:08, 11. jaan 2018
Kuni 1200 kuusissetulekuga midagi vähemaks küll ei lähe, kui asjad korras ja avaldus esitatud kuhu vaja.
E
Et  /   09:48, 11. jaan 2018
Ehk oleks pidanud avalduse esitama, kuhu vaja, siis ei oleks maha võetud, vaid oleksid juurde saanud.
H
hooliv  /   07:14, 11. jaan 2018
Hooldekodu on paljudele karistuseks vananemise eest. Tean mitmeid, kes eluaegsest elukohast lahkudes kiirelt kustunud. Ametnike armee on rändkarjakasvatajate järeltulijad, kes laulavad: Mu kodu on eurosojuz.
M
minu austus, kes omastehooldajad  /   22:27, 10. jaan 2018
mul oleks pikk ja hea lugu teile pajatada, aga enne seda ei tee, kui kogu artiklit tasuta lugeda saan, eespool oli selle kohta täpselt minu mõte
Milleks seda lugu teile saata? Et saaksite selle tasuliseks teha ja selle pealt teenima hakata? Tänan, ei!
T
tegelik elu  /   22:20, 10. jaan 2018
Üks tuttav daam vehkles aastaid, et töö kõrvalt käia hooldamas voodihaiget ema, pea 90-aastast isa ja 80-le liginevat abikaasat. NB! Igaüks neist elas eri asulas/maakohas, töökoht veel neljandas. Liiklemiseks ühistransport. Käe otsas vedada kõigile toit, pesta pesu, kütta elamised, koristada . . . Kuskohast pidanuks ta üksi võtma raha kolme inimese hooldekodutasudeks, ometi hooldekodu oleks tarvis olnud neil kõigil?
K
kahjuks meil ei arvesta keegi  /   22:48, 10. jaan 2018
sellega, et kuidas hoold vajava inimese lähedased ise hakkama saavad. Vaadatakse ainult seda, et oh tal on laps või lapsed ja las maksavad. Just sellepärast ei saa paljud lapsed oma haigeid vanemaid hooldekodesse viia kuna need maksud seal on üüratud ja kui veel kaks abivajavat inimest peres, siis on lõpuks nii, et lapsed saavad enne ise otsa kui nende vanemad.
Mul oli töökaalsane kelle mees jäi suht noorelt veits üle 50a. Alzheimerisse ja ma nägin pealt kuidas see naine pidi laveerima töö ja kodu vahet et omada mingit kontrolli ja pilti mis seal toimub. Lapsed olid alles lõpetamas koole ja ka sealt ei saanud veel mingit abi tahta. Tal ei olnud raha, kuna palk oli väike(töötas haiglas registratuuris) et mees panna kuhugi haiglasse, pealegi keegi ei taha selliseid võtta, Iga päev ootas teda suur katsumus kui koju jõudis- söök söömata, roojaga kõik kokku määritud jne.
I
Irw  /   08:58, 11. jaan 2018
Igaüks neist elas eri asulas/maakohas
Hästi elame kui nii laialt saab elada.
N
Nojah  /   09:36, 11. jaan 2018
Sul elavad muidugi vanemad ja ämmad äiad kõik ühes korteris ? Ja ise ka veel sealsamas?
M
Mädanik  /   18:10, 11. jaan 2018
No ja siis.Kelle asi see peaks olema.
T
Töötuid inimesi   /   21:24, 10. jaan 2018
Peaks ju olema. Kas neid ei saa rakendada siis 1-2h päevas voi nii palju kui tarvis. Ega see amet kerge pole , aga kui pakud h €20-25 ehk ikka leiaks hooldaja
M
mis jutt see on?   /   22:29, 10. jaan 2018
Mina töötan koolis puudega lastega ja saan palka netos alla 500 euro , huvitav mille eest ma maksaks tunni eest 20 eurot. 1-2 tunniga ei tee see hooldaja hoolealuse juures mitte midagi ära. Istuks tooli peal ja kui mina koju jõuaks, siis teeks ma ikkagi ise kõik,
  /   07:22, 11. jaan 2018
mulle tundub, et see rumal inimene ei mõelnud tunnipalka, vaid päevapalka.
V
valesti tundub  /   08:50, 11. jaan 2018
kui pakud h €20-25
h = tund. Järelikult arvas kommenteerija selle summa ikkagi tunnitasuks.
Isiklik kogemus näitab, et tegelikult pole sul mitte kusagilt abi saada isegi siis, kui raha pole probleemiks. Isegi firmadest, kes oma kodulehel vanurihoolduse teenust pakuvad koos räigete hindadega hinnakirjaga ei olnud vajaduse tekkides kedagi saada.
Täpselt sama seis oli abivahenditega - ootamatult jalutuksjäänud vanakesele polnud mitte kusagilt spetsiaalset hooldusvoodit võtta, kuigi invavahendite müügi- ja rendifirmade kodulehel olid sellised kaubad/teenused olemas. Rendi kohta teatati, et kõik voodid on välja renditud ja pole aimugi, millal mõni vabaneb. No kui keegi ää sureb.
Ostu isegi ei pakutud, kuna see olnuks üle mõistuse kallis. Ometi vahetatakse meil haiglates teatud sagedusega spetsiaalsed hooldusvoodid välja - kas neid ei võiks siis abivajajatele ringlusse lasta? Meie leidsime õnneks Kuldse Börsi kaudu mingi Rootsi vaesteabina saadetud haigevoodi teisest Eesti otsast (selle äratoomine oli veel omaette ooper) kah mitte just odava raha eest.
Jamaks läks asi siis, kui paar kuud hiljem tekkis vajadus ka teise analoogse voodi järele - ei saanudki sellist. Isa mähkimine madalas nõuka-aegsesse magamistoakomplekti kuulunud voodis tappis mu selja nii, et kannatan selle tagajärgede all veel ka kümme aastat hiljem.
Õ
õige!  /   15:32, 12. jaan 2018
Mul ka sarnased kogemused - mootoriga voodi ostmine oli oluliselt keerulisem,kui maasturi liisimine, Trepironija muretsemine läks veidi kergemalt . Odavad vidinad pole nad kumbki. Aga moraalse toe leidmine ja võimalust kellegilt küsida nõu, kuidas hoodatava tervise halvenedes käituida, oli praktiliselt võimatu. Väga keeruline aeg oli.
-
--  /   09:41, 11. jaan 2018
kui ma teenin 500 euri kuus siis see ongi ju 20-25 eur päev.Mida sellest anda on?
M
mina  /   21:07, 10. jaan 2018
olen 65 aastane tütar Tallinnas, ema Jõgevamaal sügaval metsas üksinda, ütleb, et saab hakkama, kuigi jalad enam ei kanna. Arstile ja poodi maad 5. km. Korsten viltu, ahi ei tõmba. Täna räägiti tv-s, et üksikutele vanuritele tehakse elektrijuhtmed või küttekolle korda. Minu emal ei tehta, sest tal ju tütar.Tema pension 400, minu palk 400. Nädalavahetusel sõidan oma logu autoga maale, sest süüa peab viima talle, vett 10 ämbrit, puid nädala jagu.... ei viitsi hädaldada rohkem, parem nutan.
M
Mädanik  /   21:34, 10. jaan 2018
Piiblis on kirjas et vanemate patud nuheldakse lastele.Kui suguvõsad on ikka väga pisikesed ja elujõuetud siis pole ka kedagi teist süüdistada peale iseenda.Kuhuon jäänud siis vanadus ja tarkus mida nooremale põlvkonnale igal sammul meelde tuletakase.
J
jah  /   22:07, 10. jaan 2018
Tean millest räägid, olen samas olukorars olnud ja see on jube.Tööl peab käima sest ise peab ju millestki elama ja maksud tahavad maksmist, samas pole kusagilt abi loota sotsiaalsysteem on olematu.
P
Poole noorem naine  /   23:56, 10. jaan 2018
Aitaksin küll toiduga, kui saaksin kontakti.
E
eiei  /   05:26, 11. jaan 2018
Issand, milline hea inimene! Respekt.
.
...  /   09:45, 11. jaan 2018
vana inimene pole järelikult enam adekvaatne olukorda hindama ja tulebki ära tuua sealt metsast.Mis tast siis saab kui te seda koormat kandes väsite ja ise ka haigeks jääte
N
No nii tubli oled aga proovi enda eest ka hoolitseda sest sind on vaja!  /   01:10, 12. jaan 2018
Jöudu!
H
hooldaja  /   19:02, 10. jaan 2018
Milleks seda lugu teile saata? Et saaksite selle tasuliseks teha ja selle pealt teenima hakata? Tänan, ei!
M
Mädanik  /   19:24, 10. jaan 2018
Meil on turumajandus ja kes keelab teenida selle tänuväärse teema eest.
  /   19:32, 10. jaan 2018
Juba kohal.
K
ka hooldaja  /   19:31, 10. jaan 2018
Selleks, et seda teemat ei unustataks. Oravad, kes vanainimesed riigi kaelast ara lykkasid , proovivad praegu tyhise summa abil pensonaride mässu tõsta. Mida need vanurid siis teevad, kui hooldekodu vajavad. 1000 euri kuus.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis