2
fotot
WATERBOARDING: CIA kasutas ülekuulamistel uputamise simuleerimist, mis kutsus vangil esile oksendamist ja krampe.  (Reuters/Scanpix)

President Donald Trump soovib USA Luure Keskagentuuri (CIA) uue direktorina näha praegust asedirektorit Gina Haspelit (61), kes töötab CIA-s alates 1985. aastast. Saksa mainekas nädalajakiri Der Spiegel juhib veebiväljaandes tähelepanu naise mustale minevikule. Nimelt juhtis Gina Haspel 2002. aastal Tais Bangkoki lähistel asunud salavanglat „Cat´s Eye“ ning hiljem ka CIA ülisalajast programmi, mille käigus piinati jõhkralt terrorismis kahtlustavaid isikuid.   

Pärast 2001. aasta 11. septembri terrorirünnakuid kasutusele võetud jõhkrad ülekuulamismeetodid pärinevad kahelt sõjaväepsühholoogilt, James Mitchellilt ja Bruce Jessenilt. CIA maksis neile teenete eest 81 miljonit dollarit

.Esimesena katsetati uusi ülekuulamismeetodeid Saudi Araabia kodanikul Abu Zubaydah´l, kes vahistati 28. märtsil 2002 Pakistanis. Pärast solgutamist mitmes CIA salavanglas (mehe enda sõnul Tais, Poolas, Leedus ja Marokos) jõudis ta 4. septembril 2006 Guantanamo vanglasse.

Gina Haspel viibis Abu Zubaydah´ piinamise juures. Zubaydah´t hoiti alasti akendeta kongis tugeva valguse käes, tal ei lastud magama jääda ja sunniti kuulama valju rokkmuusikat. Kõige agressiivsem faas algas 4. augustil 2002 ja kestis 20 päeva. Näiteks pandi Zubaydah kirstu meenutavasse kasti ning tema näole valati vett (nn Waterboarding). Tegemist oli uputamise simuleerimisega, mis kutsus vangil esile oksendamist ja krampe. Kokku hoiti Zubaydah´t “kirstus” 11 päeva ja kaks tundi. 29 tundi tuli tal aga veeta väikses kastis, mille pikkus oli 70 sentimeetrit. Ülekuulajad ähvardasid Zubaydah´t, et ta lahkub vanglast vaid kirstus.

Kogu see piinamine jäädvustati videolindile, kuid kõik salvestised hävitati 2005. aastal Gina Haspeli heakskiidul.

USA demokraadid soovivad nüüd Senatis Gina Haspelit enne tema kinnitamist CIA direktoriks toimunud piinamiste asjus põhjalikult küsitleda. 

Jaga artiklit

24 kommentaari

M
may,tädi inglismaalt  /   05:23, 15. märts 2018
nimi gina haspel,viitab väga üheselt teatud rahvusele,ikka sellele,kes on kõige rohkem ,,kannatanud''.
S
Scaramanga  /   19:06, 14. märts 2018
Nojah, võibolla oli alternatiivne kandidaat see seltsimees kes vangidele päraku kaudu toitmist korraldas ?

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis