Guantanamo vangla (Reuters/Scanpix)

Euroopa inimõiguste kohus on otsustanud, et Leedu ja Rumeenia rikkusid kahe al-Qaida terrorismis kahtlustatava õigusi, aidates CIA-l neid väärkohelda.

Pärast 2001. aasta septembris toimunud rünnakuid vahistati USA-s kaks meest - Abu Zubaydah ja Abd al-Nashiri, kes asuvad nüüdseks Guantanamo vanglas. Euroopa Inimõiguste Kohtu kinnitusel lõi CIA omal ajal aga salajasi vanglad, sealhulgas ka Leedus ja Rumeenias. Kohtu hinnangul on mõlemad  riigid aidanud USA luureagentuuril eelpool nimetatud kinnipeetuid väärkohelda.

BBC andmeil oli pärast 2001. aasta 11. septembrit loodud salajaste vanglate olemasolu paljudeks aastateks salastatud.

Arvatakse, et Saudi Araabias sündinud, kuid Palestiinas elanud Abu Zubaydah oli 1990-ndatel olnud al-Qaida peamine värbaja. Hiljem sai temast olulisim lüli Osama Bin Ladeni ja teiste al-Qaida tähtsate liikmete kuritegelikes operatsioonides.

Abd al-Nashiri juhtis aga vastavalt USA luureandmetele al-Qaida tegevust Pärsia lahe piirkonnas.

Jaga artiklit

22 kommentaari

  /   20:03, 1. juuni 2018
Jüri Lina loengud Eestis 4. - 9. juuni.
http://jyrilina.com/eesti/loengud/
P
päris naljakas  /   18:47, 31. mai 2018
ühe käega rahastame terroriste,teise käega võitleme nende vastu!Nagu Freedman ütles ,et sõda terrorismi vastu ei lõpe kunagi!Toimub sama,mis maailmasõdadega.Ostame konflikti,rahastame mõlemaid pooli,ning peale sõda rahastame ka mõlemaid pooli riikide varemetest ülesehituseks.Ja peale seda algab kõik uuesti,ning gooide rahavool meie kassadesse ei katke iialgi!Shalom!

Päevatoimetaja

Silja Ratt
Telefon 51993733
silja.ratt@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis