Portugalis Lissabonis 21.–29. juulini aset leidnud rahvusvahelisel füüsikaolümpiaadil pälvisid Eesti õpilased kaks hõbe- ja ühe pronksmedali ja kaks aukirja.

Eestlastest parima punktisumma ja hõbemedali sai varemgi olümpiaadidel edukalt osalenud Hugo Treffneri gümnaasiumi õpilane Richard Luhtaru. Teise hõbemedali sai Narva Keeltelütseumi õpilane Konstantin Dukatš, pronksi Tallinna Reaalkooli õpilane Kaarel Kivisalu. Aukirjad anti Miina Härma Gümnaasiumi õpilasele Karl Paul Parmaksonile ja Tallinna Reaalkooli õpilasele Robin Haljakule.

Võistlejad lahendasid kahel päeval eksperimentaal- ja teooriaülesandeid. Õpilased mõõtsid transistorite omadusi ja uurisid veniva viskoelastse niidi omadusi ja käitumist. Teooriaülesannetes oli rõhk tänapäevasel füüsikal: noored said reaalsete mõõtmistulemuste põhjal tutvuda gravitatsioonilainete avastamislooga ja otsida CERNi osakestedetektori andmete alusel neutoriinosid. Eesti õpilaste lemmikülesandes uuriti elussüsteemide füüsikat, näiteks arvutati veresoontes rõhkude ja verevoolu jaotumist sõltuvalt südame löögisagedusest.

"Eesti õpilased esinesid võrreldes eelnevate aastatega stabiilselt hästi. Ka sel aastal oleme oma särava medalikomplektiga Euroopa parimate seas, samal tasemel näiteks Saksamaaga," kiitis riikliku füüsikaolümpiaadi žürii liige Mihkel Kree. "Olümpiaadi ülesanded olid teemadel, mida pole kooliprogrammis. Näiteks seekord eeldati osalejatelt baasoskusi relatiivsusteooria rakendamisel. Meie õpilased valmistusid võistluseks teaduskooli treeninglaagrites, mida viisime läbi koos soomlastega."

Rahvusvahelisel füüsikaolümpiaadil Portugalis Lissabonis osales 396 õpilast 90 riigist. Üldvõit läks Hiina õpilasele. Tulemused on avalikustatud olümpiaadi veebilehel. Ülesannete eestikeelsed tõlked on kättesaadavad siin.

Eesti võistlejaid juhendasid Mihkel Kree ja Tartu Ülikooli füüsika doktorant Siim Ainsaar. Õpilaste osalemist olümpiaadil korraldas Tartu Ülikooli teaduskool ja rahastas Haridus- ja Teadusministeerium.

Jaga artiklit

6 kommentaari

I
inimkonnale  /   23:16, 1. aug 2018
http://piibel.net/#q=Ps%2098
Psalmid (Laulud) Jumala õiglase kohtu ülistus
981 Laulge Issandale uus laul,
sest ta on teinud imetegusid:
tema parem käsi ja tema püha käsivars
on toonud temale võidu!
2 Issand on andnud teada oma pääste,
tema on ilmutanud oma õigust paganate silme ees.
3 Ta on tuletanud meelde oma heldust
ja oma ustavust Iisraeli soo vastu;
kõik ilmamaa otsad on näinud
meie Jumala päästet.
4 Hõisake Issandale, kogu ilmamaa,
tõstke hõisates häält ja mängige temale!
5 Mängige Issandale kandle,
kandle ja laulude häälega!
6 Trompetite ja pasunate häälega
hõisake kuningas Issanda ees!
7 Kohisegu meri ja mis seda täidab,
maailm ja kõik, kes seal elavad!
8 Jõed plaksutagu käsi,
mäed hõisaku üheskoos
9 Issanda ees!
Sest ta tuleb mõistma kohut ilmamaale;
ta mõistab kohut maailmale õiguses
ja rahvaile õigluses.
U
uskumatu  /   21:43, 1. aug 2018
Tublid!, on vähe öeldud nende noorte kohta, lihtsalt üle môistuse! Kuidas see vôimalik on, et ühel väikesel miljonisuurusel rahvusel on sellist ettevalmistust ja tarkusepotentsiaali välja panna- ja uhkus täidab mu rinda. Tôesti, meie ôpetajad väärivad parimat palka, et motivatsiooni üleval hoida. Edu relatiivsusteooria lainetel.

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis