Vanemuine läbis hiljuti taas uuendusuuri. Renoveeritud Vanemuise suur maja avati külastajatele taas 2017. aastal (Reigo Teervalt)

„Hüüd kõlas Eestis, Tartus löödi lokku: uus kunstikoda valmis Taaramäel...“ kirjutas Jakob Tamm esmaspäeval, 14. augustil 1906 Postimehe avaküljel tervitusluuletuses.

Vana kalendri järgi muidugi. Arhitekt Armas Lindgreni kavandatud maja avati pühapäeval, 13. augustil Tartu tollase nimega Tüünimäel Aia uulitsal kõnede, muusika ja August Kitzbergi näidendiga „Tuulte pöörises“.

„Nagu lugejad juba eemalt ära arvata võivad, on uue Eesti teatrimaja näitelava Tartus omasarnaste keskel kõige avaram,“ kirjutab Postimees avamisülevaates. „Kuid ka tema tähtsaim puudus, vilets valgustus, ei võinud varjule jääda. Teatavasti valgustatakse näitelava nüüd ka gaasiga. Pühapäeval oli osavõtmine nii elav, et isegi pääle istepinkide seina ääri mööda (oli) seisukohti müüdud.“

Paraku ei kirjutanud Postimees Vanemuise saali peamisest puudusest: seal ei olnud vähimatki tõusu. Uus maja oli mõeldud mitmeks otstarbeks, ja kuidas siis saab ballil tantsida, kui põrand on viltu. Akustikagi oli äärmiselt halb. Nii et väljast kena, aga seest puudulik, võib kokkuvõttes öelda. Vigu parandati ja ümberehitusigi tehti. Veel enne suurt sõda sai teater moodsa pöördlava, aga maja hävis pommide all. Varemed seisid hulk aega nüüd juba Vanemuise nime kandval mäel. 

Jaga artiklit

2 kommentaari

I
inimkonnale  /   04:06, 15. aug 2018
http://piibel.net/#q=%C3%95p%203
Õpetussõnad 3:Tõeline varandus
13 Õnnis on inimene, kes leiab tarkuse,
ja inimene, kes jõuab arusaamisele,
14 sest sellest on rohkem kasu kui hõbedast
ja rohkem tulu kui kullast.
15 See on kallim kui pärlid,
ja ükski asi, mida sa ihaldad,
ei ole sellega võrreldav.
16 Selle paremal käel on pikk iga
ja vasakul käel rikkus ning au.
17 Selle teed on armsad teed
ja kõik selle rajad on rahu.
18 See on elupuuks neile,
kes sellest kinni haaravad,
õnnis, kes seda suudab hoida.
T
Tiina  /   09:14, 13. aug 2018
Oli tore aeg ja koht- tulid teatrimäest alla ja nautisid Emajõe-vaadet. Nüüd on seal ees see jubedus.

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis