2
fotot
Palestiina õpilased UNRWA rahastatud keskkoolis on 1948. aastal põgenenute järeltulijad (EPA / Scanpix)

Ühendriigid peatasid sellest nädalast palestiinlastele suunatud pagulasprogrammi toetamise. Iisraeli võimud kiidavad USA otsust, Saksamaa aga kutsub teisi Euroopa riike üles USAst puudu jäänud toetust korvama.

ÜRO Palestiina pagulasamet (lüh. UNRWA) asutati 1948. aastal, mil Iisraeli riigi loomise järel sunniti kodudest lahkuma 700 000 palestiinlast. 2018. aastal pakub UNRWA haridust ja sotsiaalabi enam kui 5 miljonile palestiina päritolu inimesele Lähis-Idas. UNRWA rahastatud koolides õpib umbes pool miljonit koolilast.

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu kiitis USA valitsuse otsust ning lisas, et tegelikult pole Palestiina põgenikke üldse nii palju, kui UNRWA väidab olevat.

Ameti volinik Pierre Kraehenbuehl aga süüdistab USAd ja Iisraeli pagulaste olukorra politiseerimises. „Pole meie asi poliitikaga tegeleda,“ sõnas Kraehenbuehl ABC Newsile. USA toetas UNRWAd 300 miljoni dollariga aastas. Voliniku sõnul karistab USA palestiinlasi selle eest, et nood Jeruusalemma tunnustamise vastu meelt avaldasid.

Eelmise aasta detsembris tunnustas USA president Trumpi eestvedamisel Jeruusalemma Iisraeli pealinnana ning avas maikuus seal saatkonna. Ida-Jeruusalemma peavad aga endi traditsiooniliseks pealinnaks ka palestiinlased. Sellele järgnesid marulised ja vägivaldseks muutunud meeleavaldused Iisraeli-Gaza piiril. Paljud rahvusvahelised organisatsioonid mõistsid Iisraeli sõjaväe agressiivse taktika hukka, Iisraeli võimud aga süüdistasid vägivallas Hamasi.

UNRWA pidi lahti laskma enam kui 100 töötajat ning hoolimata teiste riikide abist on neil endiselt puudu umbes 200 miljonit dollarit, mis USAlt nüüd saamata jäi. Sellest hoolimata olid nende koolid esmaspäeval avatud ja õppetöö jätkus.

Pierre Kraehenbuehli sõnul pole ta endiselt kuulnud ameeriklastelt mõistlikku ja ühest vastust, miks toetamine lõpetati. Alles eelmise aasta novembris, enne Jeruusalemma tunnustamise konflikti, olevat UNRWA tegevus saanud väga positiivse hinnangu, seega ei ole voliniku sõnul võimalik, et korraga tekkisid etteheited organisatsiooni tehtud tööle.

„Investeerimine noorte poiste ja tüdrukute tulevikuvõimalustesse on investeering stabiilsusesse ja säilitab seega ka võimalused rahu loomiseks,“ sõnas ta.

Pierre Kraehenbuehl (EPA / Scanpix)

Jaga artiklit

5 kommentaari

?
???  /   05:03, 4. sept 2018
Aga kas maksabki omaenda rahadega ülal pidada neid, kes on su vaenlased? Eks meenutage 11 septembri New Yorgi kaksiktornide ründamist. Kui hukkus tuhandeid ameerika tsiviilikuid. Ja kogu maailm oli leinas. Mida tegid sel ajal palestiinlase? Juubeldasid, pidasid suurt rahvapidu, lõidheast meelest tantsu ja tänasid Allahit, et see nii suurel teol korda lubas minna.
Teiseks, kogu too palestiina territoorium on stiihiline terrorismipesa. Kogu aeg, iga päev lendavad sealt isetehtud raketid Iisraeli ja slle elanike pihta. Kui Iisraelil kannatus katkeb ning mingi vastulöögi annab. Ja siis on muidugi terve maailm sellest nördimuses.
Kas maksabki USA-l selliseid ülal pidada? toetatakse ikka ooma sõpru, mitte aga vaenlasi. Nii on alati olnud ja see on loogiline.
L
Lõpuks keegi kes hakkab   /   22:55, 3. sept 2018
terroristide rahastamisse kaikaid kodarasse viskama!

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis