Eile kogunenud Reformierakonna juhatus kiitis heaks haridusvaldkonna valimisprogrammi põhilubadused, milleks on üleminek ühtsele eestikeelsele haridussüsteemile, õpetaja palga tõstmine üle 2000 euro ja koolihariduse algus kuuendast eluaastast.

“Kui me tahame, et Eestis oleks targem majandus ja jõukamad inimesed, on haridus ülitähtis. Usun, et kogenud poliitikute ja haridusekspertide koostöös on valminud ambitsioonikas ja vastutustundlik programm,” ütles Reformierakonna esimees Kaja Kallas.

Reformierakonna nägemuses on järgmise haridusministri üks esimesi ülesandeid teha poliitiline otsus üleminekuks ühtsele eestikeelsele haridussüsteemile lasteaiast alates.

“Tänane venekeelne kool kasvatab üles paralleelmaailmas elava venekeelse kogukonna, kellel tööturul on ees klaaslagi. Tuleb anda selge suunis, et võimalikult kiiresti algaks üleminek ühtsele eestikeelsele haridussüsteemile. Selleks tuleb ümber korraldada koolivõrk ja koolitada õpetajaid,” ütles endine haridusminister Jürgen Ligi.

Reformierakonna programmi järgi algaks kooliharidus Eestis kuuendast eluaastast ettevalmistusaastaga, mis ühtlustab laste valmisolekut kooliks. Selleks kujundatakse ümber lasteaia viimane rühm, kus õpetatakse sotsiaalseid oskusi, lugemist, kirjutamist ja esimest võõrkeelt.

Kolmandaks lubab Reformierakond parandada haridustöötajate mainet ja sissetulekuid. Uuringud näitavad, et Eestis on suur probleem õpetajate järelkasvuga ning kümne aasta jooksul muutub üle 50% õpetajaid pensioniealisteks.

“Üheks lahenduse osaks on õpetajate palk. 120% keskmisest palgast on vähim, mille poole peame pürgima. Nelja aastaga peab õpetaja keskmine palk tõusma üle 2000 euro. Lisaks palgale tuleb õpetajatele tagada ka vajalikud tugiteenused, et nad saaks ja jõuaks märgata iga lapse erilisust. Pikas perspektiivis ehk 10 aasta pärast tahame, et õpetaja palk oleks kahekordne Eesti keskmine,” ütles Liina Kersna.

Jaga artiklit

64 kommentaari

N
Nipi   /   11:22, 13. sept 2018
Õpetajaks õpitakse aastaid. Õpetajal peab olema taskus ülikooli paber ja enne ülikooli peab ta olema läbinud keskkooli. Mujal maailmas on selle eest ka vääriline tasu... õpetajad on haritlased ja nende palk peaks olema ka haritlaste vääriline. Miks meil võrreldakse õpetajaid koristajate, baaridaamide, ettekandjate, müüjatega... ma tõesti ei saa aru... tõenäoliselt palga tõttu ongi nad sattunud samasse rühma... Ühed on töölised ja teenindajad, kes omandavad tööks vajalikud oskused suhteliselt lühikese ajaga. Praktiliselt iga õetaja saaks hakata lihtsa ümberõppe korral müüjaks, ettekandjaks, koristajaks ja on suuteline tegema lihttööd... aga kas iga müüja, koristaja, baaridaam on suuteline ümber õppima õpetajaks ja hakkama tööle õpetajana paberid taskus... vaevalt... vot sealt tulebki see vahe...
L
Lubaduse, lubadused...  /   11:56, 7. sept 2018
Ikka jälle mitte enam 5-e, vaid juba maailma esimeseks. Ja lastelt võtame lapsepõlve üldse ära, sest Kambožas teevad lapsed sünnistsaati tööd, ega meie või siis maha jääda. Juba Evelin arvas nii ja tema seda varsti sealt reffidepundist juhtima hakkab. Vanaeman on seda kõike minul oi, kui valus kuulata ja näha. Suudeti vanadus talumatuks teha, nüüd siis lapsepõlv takka otsa.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis