Jean-Claude Juncker (AFP/Scanpix)

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker teatas kolmapäeval  ligi tund aega kestnud aastakõnes, et Euroopa Liit kavatseb seoses ebaseadusliku sisserändega 2020. aastaks piirivalve koosseisu lisada veel 10 000 inimestLisaks rändeteemale peatus Juncker ka teistel valupunktidel - populismil, majandusel, terrorismil, Brexitil ja kellakeeramisel, vahendab BBC. Tegemist oli Junckeri ametiaja viimase aastakõnega.

Oma sõnavõtus tegi Jucker muu hulgas ettepaneku Aafrika ja Euroopa ühenduse loomiseks, mis põhineks pigem koostööl kui heategevusel ning mis viiks kontinendid omavahelise vabakaubanduslepingu sõlmimiseni.

Veel soovitas ta kasutada eurot, kui suurimat valuutat pärast dollarit, senisest strateegilisemalt. 

Brexitil peatudes sõnas Juncker: „Ühendkuningriigid ei saa meie jaoks kunagi olema tavaline kolmas riik.“ 

Jõudes turvalisuse teemani, möönis Euroopa Komisjoni president, et EL peab end kaitsma paljude ähvardavate ohtude eest, kuid kinnitas, et riikide ühendust ei militariseerita. „Ainult tugev ja ühendatud Euroopa suudab kaitsta oma kodanikke nii sise- kui välisohtude eest alates terrorismist kuni kliimamuutuseni,“ sõnas Juncker.

Peatudes aga viimasel ajal palju arutelusid tekitanud kellakeeramisel, teatas Juncker, et see peab lõppema. „Liikmesriigid otsustagu ise, kas nende kodanikud elaksid alalises suve- või talveajas,“ sõnas ta.

BBC Euroopa kommentaatori Katya Adleri sõnul oli Junckeri kõne põhisõnumiks, et Euroopa on õigel teel. Siiski tõstatas ajakirjanik küsimuse: kuhu on kadunud euroametniku kirg?

Järgmised europarlamendi valimised viiakse läbi tuleva aasta mais.

Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri kõne täismahus:

Jaga artiklit

16 kommentaari

  /   18:07, 13. sept 2018
Saab lõpuks ühest globalistist lahti?

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis