Seljakotiga maailma | Blogid

Minna välismaal erakorralisse meditsiini – kuidas see käik välja kukub?

17:51, 23. mai 2018
Ptüiptüiptüi, mul on õnneks reisides tervisega hästi olnud ning arsti juurde ei ole pidanud minema. Mehhikos oli aga vaja minna.
4

Lugu naisest, kes vilistas elule Šveitsis ja kolis Mehhiko väikekülla, kus pole isegi telefonilevi

15:37, 20. mai 2018
Jalutasin parasjagu Mehhikos põhjaosas pisikeses Real de Catorce külas surnuaia poole (see pidi olema ilus ning soovitati vaatama minna), kui märkasin hoogsal sammul kõndimas üht eurooplase või ameeriklase välimusega naist. Ta ei tundunud olevat turist.
7

Mis naine sa selline oled, et jätad abikaasa maha?

20:44, 13. mai 2018
Mehhikos abiellutakse üsna noores eas. Yamily, üks meid vastu võtnud organisatsiooni liikmeid, on aga 31 ja pole abielus. Temaga sel teemal vesteldes selgus, et ta tegi midagi sellist, mida üks mehhiklanna ei peaks tegema. Lahutas abielu.
5

Kohtumine naabriga – kes jäi 10-aastaselt rasedaks ja kuidas poolteist eurot koolimaksu oli liiga palju

21:30, 6. mai 2018
Kohtusin oma järjekordse naabriga, kui läksin poodi. Noorhärra hõikas mind ja küsis, kas hispaania keelt räägin. Rääkisin. Kuna ta uuris, mida ma siin teen, jutustasin inglise keelt tundidest. Manuel – see oli ta nimi – oli täitsa huvitatud nendest ja lubas tulla järgmine kord tundi.
5

Üks töötab ja neli passivad niisama – selline on töökorraldus!

15:45, 13. aprill 2018
„Ma ei tea, millal jõuan. Nii palju on teha,“ kurdab Albert, kui talt midagi palume. Ja siis me läheme teise vabatahtliku, tšehhitari Veraga, Alberti ja Sara juurde ning pakkuge, mida nad teevad? Vedelevad võrkkiiges.
6

Mehhiko osariigid, mis on sama ohtlikud kui Afganistan

18:00, 8. aprill 2018
„Mehhiko on nii ohtlik. Ma ei saa üldse aru, kuidas sa julged seal olla?“ teatab mulle üks kolleeg.
1

Pesemine kopsikuga ja magamine võrkkiiges – milline on tänapäeva maiade maailm?

17:57, 28. märts 2018
Esimesena meenus mulle ikka kaks hetke seoses maiadega: maiade tempel Chichen Itza, mida peetakse üheks seitsmest moodsast maailmaimest ja kus ma ka kunagi käinud olen, ning maailmalõpp. Mõned aastad tagasi väideti, et maiade kalender lõpeb 2012. aastal ja järelikult teadis tark rahvas, et siis saab maailm läbi. Endalegi ootamatult elan ma täna Mehhikos pisikeses maiade külas.
4

Inimesed elavad tänapäevalgi telkides ja see on normaalne!

12:37, 12. august 2017
Mongolid on nomaadid, ajalooliselt on nende loomuses olnud oma elukoha muutmine ja ühest kohast teise rändamine. Tänapäevalgi elab suur hulk rahvast sellist elu, ülejäänud pool ehk umbkaudu poolteist miljonit on peamiselt kogunenud pealinna Ulanbaatarisse.
7

Mongoolias on kõik odav – aga on midagi, millele pead rohkelt kulutama!

11:36, 11. august 2017
Aasias on enamik riike meie jaoks väga odavad. Selles osas ei ole erandiks ka Mongoolia. Kohalik raha on tugrik ning 1 euro väärt 2700 tugrikut. Nii võibki juhtuda, et raha vahetama minnes on su rahakott järsku nii paksult raha täis, et see ei lähe enam kinni.
4

Trans-Siberi lood: tõeline nukumaa keset järve – elekter jõudis sinna hiljuti ja pole pangaautomaate

13:03, 10. august 2017
Olhon on Baikali suurim saar ja maailmas suuruselt neljas järves asuv saar. Mina nimetasin seda saarele jõudes aga nukumaaks.
3

Trans-Siberi lood: 6 kasulikku nõuannet Trans-Siberi läbimiseks

12:02, 9. august 2017
Toon välja kuus head nõuannet, mis võiksid kuluda marjaks ära, kui oled suundumas Trans-Siberi raudteele Venemaal.
0

Trans-Siberi lood: te ei tohi seda kohvi juua, see on rongirestoranis keelatud – ehk kuidas seal asjad tegelikult käivad?

09:57, 8. august 2017
Rongidesse saab kaasa tuua enda toitu, kuid ka osta kohapealt. Selleks on mitu võimalust, esimene siis oma vagunis vagunisaatjalt, teine aga käia rongirestoranis.
5

Trans-Siberi lood: ööpäevad ja lõppematud kilomeetrid – kes sõidavad Trans-Siberil?

07:45, 7. august 2017
Trans-Siberi raudtee on eelkõige venelaste endi jaoks. Nad kasutavad seda, et sõita külla lähedastele, minna puhkusele või liigelda hoopistükkis tööasjus. Kes olid siis need inimesed, kellega kohtusin mööda Trans-Siberi raudteed sõites?
7

Trans-Siberi lood: aga kuhu jäi internet?

18:28, 30. juuli 2017
"Ma oleks arvanud, et sellist mastaapi rongis on internet,“ ütleb üks mu sõber, kui kurdan, et söö-maga-loe-kirjuta-vaata filmi muutub rutiinseks ja tahaks välismaailmaga suhelda.
10

Trans-Siberi lood: milliseid mugavusi leidub ja mida pole Trans-Siberi rongides?

13:29, 29. juuli 2017
Kui ma hakkasin rongiga Tallinnast Moskva poole sõitma, alustasin Paulo Coelho raamatu „Aleph“ lugemist. Tegemist oli suurepärase seltsilisega, sest ka see rääkis Trans-Siberi läbimisest. Autor jutustas enda loo ja kõige selle taustaks oli ööd ja päevad rongis. Aga ilmselgelt oli Coelho sel rännakul (mis leidis aset kümme aastat tagasi) luksusklassis, meil nii mugavad asjalood polnud.
17

Trans-Siberi lood: miks sõita 5000 kilomeetrit mööda Venemaad?

07:28, 28. juuli 2017
Blogi nimi on Seljakotiga maailma, kuid ausalt öeldes pole ma ammu päriselt oma suurt seljakotti selga pannud. Igatahes nüüd oli õige aeg seda teha tagasi ja minna seiklema. Venemaale.
2

Valgevene keel on intellektuaalide keel

17:10, 19. aprill 2017
Ma võin (mõnevõrra uhkusega) öelda, et oskan vene keelt keskmisest endavanusest noorest veidi rohkem. Nii ma mööda Valgevene pealinna Minski tänavaid kõndides vaatasingi, et igal pool on just venekeelsed sildid. Või on need valgevenekeelsed, aga lihtsalt niivõrd sarnased vene keelele?
11

Kus veeta pikk nädalavahetus, kui lennuhinnad on kõrgustes?

22:16, 17. aprill 2017
Kui mõni püha satub reedesele või neljapäevasele päevale, avaneb suurepärane võimalus minna pikaks nädalavahetuseks kusagile reisile. Kuhu aga minna?
7

"Varsti on terve maailm Venemaa oma ja meie, venelased, oleme selle poolt!"

19:03, 11. veebruar 2017
Vladimir Putinist ja Donald Trumpist on pärast USA presidendivalimisi tehtud terve hulk anekdoote. Ühega neist tuli mulle meelde üks omapärane kohtumine Dubai lähedal kõrbes.
164

Kes ja mis peitub moslemiriiete all?

17:29, 7. veebruar 2017
Araabia riikides kannab enamik mehi ja naisi traditsioonilist riietust. Mehed riietuvad tavaliselt üleni valgesse kandurasse, mis on põhimõtteliselt pikakäiseline kuni maani ulatuv valge särk. Naised seevastu riietuvad musta ürpi abayasse ning katavad pead hijabi’i ehk pearätikuga. Kui moodsamad naised kannavad isegi värvilist pearätikut, siis nii palju kui mina näinud, on abaya vähemalt musta värvi.
35

Kus ja miks elavad minu arvates maailma kõige lahkemad inimesed?

13:45, 4. veebruar 2017
Novembrikuus oli minu reisipodcasti külaliseks neiu, kes on elanud kaks aastat Omaanis. Üks asi, mida ta välja tõi, on see, et Omaanis peetakse täiesti normaalseks, kui õhtul peatub sinu kõrval auto ja selle juht küsib, kas on vaja sind koju viia. Inimesed on lihtsalt niivõrd lahked ja sõbralikud.
24

Ühel päeval tuli uitmõte, et võiks minna Omaani... läksingi!

17:31, 2. veebruar 2017
Plaan lennata Araabia Ühendemiraatidesse oli juba kolm kuud tagasi, kuid idee minna Omaani tekkis kõigest poolteist nädalat enne reisi.
1

Ei, sa ei tohi istuda bussis naise kõrvale – Ehk kuidas kultuur tõstab naised printsessistaatusesse

18:11, 30. jaanuar 2017
Ma olen käinud enam kui 60 riigis, kuid pole kunagi tundnud niivõrd seda, et mõnes riigis tõstetakse naisi meestest tähtsamale pulgale. Ja selline asi juhtus Araabia Ühendemiraatides.
10

Teenid perele head raha, aga koju nende juurde saad vaid iga 15 kuu tagant!

11:34, 29. jaanuar 2017
2013. aastal elas Araabia Ühendemiraatides 9,2 miljonit inimest ning sellest kõigest 1,4 miljonit olid kodanikud. Seega elab Emiraatides umbes seitse korda rohkem välismaalasi kui kohalikke.
10

Lähed tualetti ja jätad rahakoti lauale – keegi isegi ei proovi seda varastada!

17:33, 26. jaanuar 2017
Kui mult küsitakse, kuidas end reisil olles taskuvaraste eest kaitsen, nendin, et ei ole kunagi nende eest täielikult kaitstud. Loomulikult võtan ma tarvitusele teatavad meetmed, et varguse ohvriks mitte langeda, kuid iial ei või teada. Araabia Ühendemiraatidesse jõudes teatatakse meile, et ei pea sellepärast muretsema.  
13

Milline saab olema maailma kõige kõrgem hoone ja kus see asub?

17:36, 23. jaanuar 2017
Dubai on suurejooneline linn, millel vaja millegagi uhkustada. Näiteks asub Dubais maailma kõige kõrgem hoone, 828 meetrit kõrge Burj Khalifa. Linn on täis pilvelõhkujaid ning on naljakas mõelda, et vaid mõnikümmend aastat tagasi polnud seal peaaegu mitte midagi. Linn on hiljuti ehitatud selliseks nagu me teda praegu näeme.
8

Kas mulle ikka antakse selle riigi viisa? Mis juhtub, kui mind piiril tagasi saadetakse?

12:37, 22. jaanuar 2017
Ajast, mil ma viimati reisiblogi pidasin, on möödunud juba mõnda aega. Elu on lihtsalt nii läinud, et viimase aasta jooksul olen rohkem aega veetnud Eestis kui välismaal. Aga välismaaga olen ikkagi seotud väga tihedalt, sest vean Õhtulehe reisipodcasti "Järgmine peatus". Ja ega reisiraamatu välja andmisest pole ka üleliia palju aega möödas.
8

Kas Põhja-Korea maksis reisiblogijale, et ta neist hästi kirjutaks?

17:22, 19. august 2016
Lugesin Daily Mailist uudist, milles Põhja-Koread positiivsena näidanud Briti videoblogijat süüdistatakse selles, et Pyongyangi valitsus maksis talle kogu selle nalja kinni.
2

Palju reisinu kogemus: 10 riiki maailmas, kuhu tasub kindla peale minna!

13:24, 10. juuli 2016
Üks töökaaslane saatis mulle paar päeva tagasi artikli, milles kõikides maailma riikides käinud reisisell andis nõu, millised on kümme riiki, kuhu igal juhul tasub minna. Kolleeg soovitas mul teha samasugune oma seisukohalt. Nii ma siis kirjutangi enda arvamuse, millised kümme riiki on olnud kõige erilisemad nendest 63, kus olen käinud.
7

Reisiblogist ja tunnustustest ja sellest, kuidas mul on vedanud...

21:08, 13. juuni 2016
Laupäeval jagati teist aastat blogiauhindu ning õnnestus minulgi väike preemia saada. Kuigi reisiblogi kategoorias ma ei võitnud, sain siiski kolmanda koha. Ausalt öelda ootamatult, sest ei pööranud üritusele eriti tähelepanu. Aga... superüllatus oli, et nii palju inimesi ikka hääletas minu poolt :)
5

Põhja-Korea lood 22. osa: võtame kokku - kui palju see kõik maksma läks?

18:33, 26. mai 2016
Üks sagedasemaid küsimusi, mida mulle seoses Põhja-Korea reisiga esitatakse, on see, kui palju kõik maksma läks. Ma arvan, et selle teemaga oleks tore minu Põhja-Korea blogisari lõpetada.
3

Põhja-Korea lood 21. osa: kas nad usuvad ise seda jama, mida räägitakse?

11:55, 14. mai 2016
Põhja-Korea propaganda on ilmatu suur. Elanikele räägitakse, et nad peavad valitsejatele kõige hea eest tänulikud olema, nemad on maailma parim riik ja kõik ameeriklased on halvad. Lisaks mäletame Kim Jong-Ili surmale järgnevat paanikat – nägime teleekraanil, kuidas tuhanded põhjakorealased lahistasid nutta, sest nende juht on surnud. Seda oli lausa naljakas vaadata. Kas nad päriselt ka usuvad kogu seda jama?
19

Põhja-Korea lood 20. osa: nuta või naera – mis totrusi kirjutab Põhja-Korea ajaleht?

17:45, 8. mai 2016
Tõin Põhja-Koreast suveniirina kaasa mõne raamatu ja ajalehti, mida nüüd ajaviiteks loen. Tekstid kubisevad propagandast, mida lugedes lihtsalt vangutan pead, muigan või ei oska mitte midagi teha.
19

Põhja-Korea lood 19. osa: mis saab, kui leitakse, et sul on kaasas pornot?

17:42, 27. aprill 2016
Põhja-Koreasse on keelatud tuua pornot ja seda kontrollitakse agaralt piiri peal.
17

Põhja-Korea lood 18. osa: mis saab ja mida näed, kui teed keelatut – lased giidide juurest jalga?

17:13, 17. aprill 2016
Olen sellest oma Põhja-Korea blogipostitustes juba varemgi rääkinud – selline asi ei ole lubatud, et läheme kuhugi üksinda jalutama. Aga ühe korra ma tegin hästi natuke seda pattu.
4

Põhja-Korea lood 17. osa: Baarid? Bowling? Kõik on olemas!

18:38, 10. aprill 2016
Nii naljakalt kui see ka kõlab, ma pean tõdema, et Põhja-Koreas on meelelahutusasutusi. Omaette küsimus on aga see, kes üldse saavad neis käia. Tegelikult võin ligi sajaprotsendilise kindlusega väita, et kohalikel nendesse kohtadesse asja ei ole. 
4

Põhja-Korea lood 16. osa: välismaalaste lahendamata müsteerium – mis asub Pyongyangi hotelli viiendal korrusel?

17:20, 7. aprill 2016
Põhja-Korea suurim hotell on Pyongyangis asuv Yanggakdo hotell. Põhja-Koreas käinud inimesed ja paljud muud huvilised teavad seda kohta lahendamata (")müsteeriumi(") järgi: mis asub Yanggakdo hotelli viiendal korrusel?
7

Põhja-Korea lood 15. osa: kes on nende vaenlane number üks?

13:26, 3. aprill 2016
Kui ma Venemaal reisisin, siis nägin, et vaenlane number üks on Ameerika Ühendriigid. Sama lugu on ka Põhja-Koreas.
6

Põhja-Korea lood 14. osa: kuidas oleksin peaaegu Põhja-Korea haiglasse sattunud

18:34, 26. märts 2016
"Kas sul on vaja haiglasse minna?“ küsis Põhja-Koreas mult üks giididest. Uskumatu, ma näeksin, milline on Põhja-Korea haigla… või noh, milline ta on turistidele näidatuna... Aga et te aru saaksite, kuidas see juhtus, alustan lugu algusest.
13

Põhja-Korea lood 13. osa: kas Põhja-Korea ikka on turisti jaoks maailma kõige ohutum paik?

12:51, 20. märts 2016
Kirjutasin hiljuti Õhtulehe reisiküljele artikli Põhja-Koreasse reisimisest ning ütlesin seal otse välja, et Põhja-Korea on turisti jaoks maailma kõige ohutum paik. Nüüd ma mõtlen sellele lausele tagasi ja… võib-olla ikkagi ei oleks pidanud kirjutama seda artiklisse.
22

Põhja-Korea lood 12. osa: tahaksin osta õunu, aga see on mulle keelatud

17:42, 15. märts 2016
Põhja-Koreasse tulles tuleb turistidel kasutada sisseostude tegemiseks Hiina jüääne, USA dollareid või eurosid. Põhja-Korea vonnid antakse meile kätte ainult ühel korral.
18

Mis juhtus, miks te mind pildistada tahate?

13:35, 13. märts 2016
Enne Hiinasse minekut küsisin seal käinud sõbrannalt, kas tal on mulle mingeid soovitusi või tahab millegi eest hoiatada. Üks asjadest, mille ta välja tõi, oli see, et hiinlased on heledanahalistest välismaalastest vaimustuses ja tahavad nendega pilti teha.
6

Reisid üksinda – tapmine või ärakasutamine on õigustatud!?

17:57, 10. märts 2016
Lugesin täna lugu, kuidas kaks argentiinlannast seljakotirändurit Ecuadoris mõrvati ning kuidas sellele järgnenud vastukaja oli (peaaegu sama) šokeeriv nagu mõrv ise.
30

Ära valmistu reisiks liialt ette, see rikub reisi

11:32, 8. märts 2016
"Sa lähed Hong Kongi? Sa lihtsalt armastad seda kohta, küll näed!“ ütles mulle Hiinas üks noormees, kui kuulis, et lähen peagi Hong Kongi. Teadmine, et mulle kõnealune koht peab nii väga meeldima – kas see aitab kaasa sellele, et mulle päriselt linn meeldib või mitte?
5

Kas umbusaldada rohkem inimesi endi hulgast või välismaalasi?

10:47, 5. märts 2016
Hiinas tuleb metroopeatustesse sisenedes alati läbida turvakontroll: pagasi peab kontrollist läbi laskma nagu lennujaamas ning metallidetektoriga katsutakse läbi kõik reisijad.
6

Miks juua tee asemel lihtsalt kuuma vett?

12:23, 2. märts 2016
Kummalisel pakutakse Hiinas külalistele sooja tee asemel tihtipeale hoopistükkis kuuma vett. Miks küll?
5

Põhja-Korea lood, 11. osa: olen keset suurt teatrilava… kõik on meie jaoks lavastatud!

11:40, 28. veebruar 2016
Kas turistile näidatakse Põhja-Koreas päriselu? See on riiki minnes ilmselgelt üks peamisi küsimusi. Kõik vastavad sellele küsimusele eitavalt. Tõepoolest, pean minagi siinkohal nõustuma.
6

Põhja-Korea lood, 10. osa: kui palju on autosid?

11:53, 25. veebruar 2016
Pyongyangis on küll rohkem autosid kui mujal Põhja-Koreas, kuid ka siin on kohalike peamiseks liiklusvahendiks jalgratas.
11

Põhja-Korea lood, 9. osa: kaubanduskeskusest saab osta mööblit, kodutehnikat, riideid, ehteid…

13:06, 22. veebruar 2016
Põhja-Korea on ülivaene riik. Seda me teame. Mida ma aga peaksin arvama sellest, kui meid, välismaalasi, viiakse Pyongyangis uhkesse kaubanduskeskusesse?
18

Põhja-Korea lood, 8. osa: 8 asja, mis mind siin üllatasid ja mida ma poleks arvanud

12:44, 19. veebruar 2016
Ma isegi ei tea, mida ma arvasin ja eeldasin Põhja-Korea olevat. Midagi sellist, kus mitte miski ei toimu, tänavad on tühjad ja linnad mahajäetud? Seetõttu oligi asju, mis panid mind üllatuma.
5

Põhja-Korea lood, 7. osa: hotellitoas on jubedalt külm, pole sooja vett ja elekter kaob

11:48, 16. veebruar 2016
Põhja-Koreas on üksikud hotellid ning kõik on välismaalaste jaoks. Meie sattusime esimesel õhtul hotelli, mis noh... ei olnud kõige paremal tasemel.
14

Põhja-Korea lood, 6. osa: miks arreteeriti Põhja-Koreasse tulnud turist?

14:06, 13. veebruar 2016
Hiljuti tuli välja uudis, et Põhja-Koreas arreteeriti üks ameeriklane. See noormees oli Põhja-Koreas sama reisifirmaga ning isegi giid oli sama, kes minu reisil.
9

Põhja-Korea lood, 5. osa: mitu inimest on valitsus saatnud meid jälgima?

12:25, 11. veebruar 2016
Üks sõber, kuulnud, et käisin Põhja-Koreas, küsis peaaegu esimese asjana, kui palju inimesi siis meid valvas.
5

Päevatoimetaja

Marvel Riik
Telefon 51993733
marvel.riik@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis